Gıda Gazları

Gıda Gazları Hakkında

Gıda Gazları

Gıdalar, genel olarak mikroorganizmalar, enzimler, böcek ve parazitler, sıcaklık, nem, havanın oksijeni ve ışık gibi birçok etken nedeni ile bozunmaya uğrarlar. Bu olumsuz etkileri önleyebilmek için farklı yollar bulunmaktadır. Bunlar “Vakumlama”, “Dondurma” ve “Gıda Katkı Maddeleri Eklenmesi” dir. Ancak Vakumlama işleminde; gıdaların vakumlama işlemine dayanıklı olmaması, su kaybı, ambalajın üründe tahribatlara yol açması gibi yan etkiler meydana gelmektedir. Bir diğer yöntem olan Dondurma işleminde ise; gıdaların çok düşük sıcaklara maruz bırakılması gıdalarda hem görünüşün hem lezzetin hem de gıdalardaki besin maddelerinin ve değerlerinin olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Ayrıca aşırı dondurma işlemi ile birçok besinin hücre çeperinin ve hücre zarının zarar görmesi ile de gıdada istenmeyen yan özellikler oluşabilmektedir. “Gıda Katkı Maddeleri” ise gıdada hem fiziksel hem de kimyasal yönden olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Ayrıca bu katkı maddeleri direk ya da, birikme şeklinde dolaylı olarak insan vücudunda yan etkiler gösterebilmektedir.
 
Bütün bu yan etkilerden kurtulmak için ise tüm dünyada “Gıda Gazı” kullanımı gittikçe artmaktadır. Gıda Gazlarında, diğer gıda koruma sistemlerinin olası zararlarının hiçbiri meydana gelmemektedir.
 
Gıda gazları, hemen hemen tüm gıda maddeleri için ve Azot, Karbondioksit ve Oksijenin gıda cinsine göre değişen oranlarda karışımlarından elde edilmektedir. Bu karışımlar gıdayı olumsuz etkilerden koruduğu gibi, gıdanın dış görünüşünü daha canlı hale getirir, gıdanın raf ömrünü de uzatarak verimi arttırmaktadır.
 
Çağın gereksinimlerine ayak uydurarak yeni nesil ekipman ve deneyimli kadromuzla her oranda gıda gazı üretimini gerçekleştirmekteyiz. Bu karışımlar, elektronik analiz cihazlarıyla dikkatli bir şekilde ölçülüp sertifikalandırılmaktadır.
 
Gıda Gazlarının Kullanım Alanları
 
* Sebze ve Meyveler
* Kuruyemiş ve kurutulmuş meyveler
* Kırmızı veya beyaz etler
* Sakatat ürünleri
* Şarküteri ürünleri
* Deniz Ürünleri
* Süt ürünleri
* Hazır yemekler (et ürünleri ihtiva edenler)
* Unlu mamuller

Sipariş ver